Atrakcje

Gąski to mała nadmorska miejscowość w pobliżu najpopularniejszej miejscowości nadmorskiej – Mielno. To idealne miejsce dla osób które chcą uciec od tłoku w mieście, ceniących sobie spokój oraz ciszę. Miejsce to jest idealne dla rodzin z dziećmi.

Wielkim atutem tego miejsca jest szeroka i czysta plaża, na której nawet w pełni sezonu nie będziesz miał problemu ze znalezieniem miejsca na rozłożenie koca i leżaków. Zejścia na plażę są dość łagodne i bezpieczne, a strzeżone kąpieliska dają możliwość bezpiecznej zabawy i kąpieli. Oprócz tego w sezonie działa wiele punktów gastronomicznych, w których można smacznie zjeść i skosztować deserów.

Główną atrakcją w Gąskach jest Latarnia Morska mierząca 51,2 m wysokości. Zbudowana została w latach 1876-1878r. Latarnia jest udostępniana do zwiedzania. Z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę miejscowości i okolic.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W OKOLICACH GĄSEK

Ogrody tematyczne HORTULUS Dobrzyca – to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych z miłości do natury i z potrzeby dzielenia się z innymi tym, co piękne. To unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki oraz edukacji przyrodniczej. Położone są tylko o 8 kilometrów w linii prostej od Gąsek. Jest to najbardziej na północ wysunięta kolekcja dendrologiczna w Polsce. Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze – Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis. Zespoły ogrodowe, oddalone są od siebie o 2 km, a między nimi znajduje się teren Szkółki Roślin Ozdobnych Hortulus.

Bastion Wojskowy– dla zainteresowanych militariami można udać się na wystawę sprzętu wojskowego do Kołobrzegu ul. Koszalińska 98 (poligon przy wjeździe do Kołobrzegu). Na miejscu możliwość przejażdżki wojskowym sprzętem pancernym po poligonie.

Park Wodny w Koszalinie – to jeden z najnowocześniejszych i największych aquaparków w Polsce, którego jednym z głównych atutów jest położenie. Obiekt znajduje się u podnóża Góry Chełmskiej w bliskim otoczeniu lasów i rozległych rekreacyjnych terenów zielonych.

Przystań Rybacka w Chłopach – jest położona przy plaży w centrum miejscowości Chłopy. Na plaży stoją kolorowe kutry rybackie, które są często odwiedzane przez letników, jak również smażalnie przy plaży, w których można zjeść świeżo złowioną rybę smażoną lub wędzoną. Osoby pragnące osobiście złowić sobie rybę mogą wziąć udział w rejsach połowowych, które są organizowane przez tutejszych rybaków. Obecnie na plaży cumuje 12 łodzi rybackich.

Pomerania Fun Park Dygowo – rodzinny park rozrywek rozmaitych, w którym można przyjemnie spędzić czas na wspólnej zabawie. Na terenie parku znajdują się dostępne sezonowo atrakcje zewnętrzne oraz propozycje całoroczne pod dachem da się korzystać niezależnie od pory roku czy pogody. Na odwiedzających Pomeranię czekają m.in. strefa karuzel, autodrom, hala zabaw ze zjeżdżalniami i trampolinami, dmuchany plac zabaw, wioska wikingów Trollborg – żywy, pełen atrakcji quasi-skansen składający się z 10 średniowiecznych chat i zajmujących się codziennymi sprawami mieszkańców – rollercoaster oraz wodny świat. Ponadto do dyspozycji gości są dwie restauracje oraz liczne punkty gastronomiczne.

Jezioro Jamno – znajduje się w Gminie Mielno i zajmuje 9. miejsce w Polsce i 3. w województwie pod względem powierzchni. Zbiornik o powierzchni nieco ponad 2200 hektarów jest miejscem egzystencji wielu ryb i innych organizmów. Wędkarze mają możliwość połowu na lądzie lub w kutrze. W sezonie letnim można tu ponadto uprawiać sporty wodne, takie jak żeglarstwo czy windsurfing. Niestety, kąpiele wodne są w tym miejscu zabronione. Ponadto znajdują się tu liczne przystanie żeglarskie, a podczas sezonu letniego można przepłynąć się jednym z kursujących po jeziorze statków turystycznych.

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie – miejsce, w którym poczuć się można jak Guliwer w krainie Liliputów. W tym położonym na malowniczym, zielonym terenie parku, podziwiać można miniatury latarni morskich z polskiego wybrzeża oraz repliki lokomotyw, wagonów i parowozów z taborami. Latarnie wykonane są w skali 1:10. Zwiedzać jest co z uwagi na fakt, że znalazły się tu zarówno miniatury najwyższej latarni nad polskim morzem – czyli tej w Świnoujściu, doświadczonej latarni w Kołobrzegu, jak i najmniejszej ze wszystkich, „latarenki” z Jastarni.

SZLAKI ROWEROWE ORAZ PIESZE

Przez Gąski przebiegają szlaki rowerowe jak i piesze co jest dużym plusem dla bardziej aktywnych fizycznie.

Szlak rowerowy – przebiega wybrzeżem Morza Bałtyckiego i ma długość 45 kilometrów. Trasa prowadzi z Pleśna przez Gąski – latarnie, Sarbinowo, Mielno, Strzeżenica, Dobiesławiec, Mścice, Jamno, Łabusz, Osieki, Iwęcino do Bielkowa.

Szlak pieszy – odcinek czerwonego Szlaku Nadmorskiego będącego częścią Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. Jest to bardzo atrakcyjny krajobrazowo szlak o długości 39 km poprowadzony przez województwa zachodniopomorskie i pomorskie. Trasa przebiega z Pleśna przez Gąski – latarnia, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście, Łazy do Dąbek.